Valmisteilla olevan lastensuojelulain muutoksen myötä Valtion koulukodeille on tulossa uusi ja merkittävä tehtävä, johon liittyy lastensuojelun sijaishuollon kuntouttavan suljetun laitospalvelun järjestäminen.
Hankepäällikkönä Alanko vastaa uuden palvelun suunnittelusta sekä käynnistämisestä. Hankepäällikön tehtävä on määräaikainen ja kestää vuoden 2027 loppuun.
Alanko on koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden maisteri ja laillistettu sosiaalityöntekijä. Hänellä on laaja kokemus lastensuojelun eri osa-alueilta, ja hän on työskennellyt niin käytännön kenttätyössä kuin esihenkilö- ja johtamistehtävissä. Hänen työnsä on painottunut erityisesti sijaishuollon kysymyksiin, mikä antaa vahvan pohjan uuden palvelun suunnittelulle.
Lisätietoja:
Janne Alanko
hankepäällikkö
Valtion koulukodit
Suljettu kuntouttava laitoshoito
Puhelin: 029 524 4162
etunimi.sukunimi
@valtionkoulukodit.fi